یک حرف حسابی، در یک مهمانی

در این جمع های مهمانی این روزها حرفم نمی آید! می خواهم حرف بزنم ها، اما هرچه بخواهم بگویم بیهوده گویی ست. واضح تر بگویم... حرفی که بخواهد برای آنها ارزش شنیدن داشته باشد باید حرف بیهوده ای باشد!! باید یک حرف سرکاری باشد. باید کسی را به تمسخر بگیرم تا آنها بخندند! باید حرف های خاله زنکی بزنم تا بتوانم هم کلامشان شوم!! باید... باید... باید... چه "باید"های زشتی که "نباید" هستند... و تبدیل به "باید" شده اند!!

دو دست مبل بود... عده ای در این دست مبل، عده ای هم در آن یکی نشسته بودند. و من روی صندلی ای بین این دو دست مبل! خیره به دیگران، به حرف هایشان. جذابیتی برایم نداشت، گوش دادن بهشان. شاید تنها جذابیتی که باعث شده بود خیره شان شوم این بود که بعضی چهره هایی که تغییر مثبت داشتند را می خواستم خوب ببینم و یاد بگیرم. چه سیرت زیبایی دارند که توانستند پا روی خواست نفسشان بگذارند و تازه تمام اطرافیانشان را هم مثل خود کنند.

حرف ها خاله زنکی بود... و من هم که با تمام احساساتی بودنم و تمام احوالات خانومانه ای که دیگران می گویند، از چنین حرف هایی خوشم نمی آید. در حرف های خاله زنکی، صحبت از مهریه بود. از اینکه اقوام ما به تازگی مهریه ها را کم می گیرند.... چهره اش را خوب یادم است، گفت: "مسلمون بودن که به حرف نیست، باید تو عمل ثابت کرد." او مهریه ی دخترش را کم گرفته بود.

کم کم مهمانان قصد رفتن کردند و ما قرار نبود برویم. آقای جمعشان گفت: "همه چیزمون برعکس شده. بجای اینکه وقتی به هم می رسیم از درد هم کم کنیم یا حرف بدرد بخوری بزنیم و از دین بگیم، همش حرفای خاله زنکی می زنیم!" و آن خانم محترم که صحبت از مهریه دخترش می کرد گفت: "اتفاقا ما صحبت از دین می کردیم. اینکه نباید مهریه رو زیاد بگیریم".

می دانم وقتتان را گرفتم، می دانم..... خواستم برایم راه کاری بدهید... این روزها مهمانی ها برایم وسیله ی عذاب وجدان ست. از طرفی صله رحم و خوش رویی... و از طرفی حرف های بیهوده...بازی های بیهوده...حروم کردن عمر... و گه گاه غیبت...!

شما چه می کنید در مهمانی هایتان؟؟ یک کاری که گرچه عمرم را ببرد، بیهوده نبرده باشد و خدایم راضی باشد.

/ 8 نظر / 5 بازدید
عمران

سلام منم تا مدتهاهمین حس شما رو داشتم تا اینکه یه روانشناس گفت که سکوت و صحبت نکردن درباره مسائل معمولی، باعث میشه که ذهنمون تنبل بشه. اینه که باید تا حدی که به عادت کشیده نشه، توی مهمونی ها،‌با اطرافیان وارد بحث شد و اشکالی نداره که یه ذره حرف های عادی بزنیم. لازمه. بحث های و حرف های خاص رو باید با افرادخاص بزنی که همه انسان ها خاص نیستند. باید هنر زندگی با عوام و خاله زنک ها رو اموخت.

فاطمه

سلام خانم من هم واقعا خسته شدم از این حرفهای بیهوده در مهمانی ها هم دل و همزبان خودم رو پیدا نمی کنم کسی که بخواهم باهاش در مورد دغدغه های دینی و حرف بزنم در مورد موضوع هایی که هم دنیایی باشه هم آخرتی اصلا نمی دونم باید چه کار کنم دائم هر از راه می رسه تا می خواد با من حرف بزنه آخرش می شه غیبت و غیبتو غیبت و من گیر افتادم برام دعا کنید از بس که غیبت شنیدم البته این افراد به حساب این که دارند درد دل می کنند با من حرف می زنند خیلی برام دعا کنید واقعا التماس دعا دارم دعا کنید از این شرایط نجات پیدا کنم

فاطمه

متوسل بشین به ذکر استغفار با روحیه ای که نوشته هاتون نشون میده دارید مطمئنم میتونید از ته دل استغفار بگید, پیامبر همین کارو میکردن هر بار وارد جمعی میشدن میفرمودن کدورتی در قلبم احساس میکنم بخاطر همین استغفار میگم.ولی کار ما (منظورخودمم) از استغفار گذشته مگه پیامبر مثه ما تو مهمونیاشون ... نه ... اگه صحبتی هم میکردن برای خدا بود.اگه خیلی چیزا رو رعایت کنیم تازه باید مثل پیامبر استغفار کنیم . وقتی قضاوت ناعادلانه میکنیم وقتی هنوز غیبت کردنو شنیدن برامون جذابیت داره کارمون با ذکر درست نمیشه.

م

من فک میکنم بهتره زیاد به خودت سخت نگیری. درسته که شاید خیلی وقتا خسته کننده باشه اما تو میتونی حتی خودتو باهاشون سرگرم کنی. به ابعاد مختلف موضوع بحث فکر کنیو و پیش خودت خیلی نتیجه ها بگیری که شاید جالب باشه. از طرفی به نظر من این دور شدن از بحث و حرفا یه نوع کنج عزلت محسوب میشه که بشدت واسه ذهن و روح آدم بده!

دیده بان

سلام. کاری که خیلی خیلی خیلی خوب بلدیم. حرفای خاله زنکی. نه فقط خانوما. خیلی وقتا آقایون خیلی خیلی بیشتر از این حرفا میزنن. واسه غیبت آدم باید تذکر بده.تو هر جمعی...اگه واقعا دیگه نمیشد پاشه بره. تجربه دارم که دارم بهتون میگم. بعد از یه مدت تو این زمینه برای بقیه مهم میشین که جلوتون غیبت نکنن. اما راجع به بقیه اش هیچ چاره ای نیست. تنها راهش اینه که آدم یکی رو پیدا کنه که با اون حرف بزنه و سرشو گرم کنه و گرنه باید سرشو به آجیل و آردنخودچی گرم کنه! بعد همه اونایی هم که این حرفارو میزنن اگه بهشون بگیم که مثلا خب این حرفا به چه درد میخوره میگن آره والا واقعا بیخوده چیه این خاله زنک بازیا بعد ۳ دقیق بعد: آره میگفتم ....! خانه از پای بست ویران است!!!

حسن بلبلی

بسم الله الرحمن الرحیم سلام و صلوات و درود خدا بر شما خوبین [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [قلب][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند ..[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]آیا شود که گوشه چشمی به ماکنند[بوسه][قلب] [قلب][بوسه]. آنان

مهدی حسینی

سلام. راست می گید.این مشکل وجود داره. راهکار حقیر: مدت مهمانی ها رو کم کنید. منفعل نباشید و سعی کنید یه بحثی بندازید جلو که مفید باشه.البته باید این کار رو با ظرافت انجام بدبد. بهشون بگید: خ...ب، چه می کنی؟ یه کم از خودت بگو. توی بعضی از مهمانی ها هم وقتی می بینند که قیافه ام نسبتا مذهبیه خودشون شروع می کنند گیر دادن به مذهب و من هم از خدا خواسته بهشون جواب می دم در حد توان.یا شروع می کنند به نصیحت کردنم و من هم گوش می دم. دیگه اینکه اگه حضار از خاطرات بچگیشون بگن معمولا خنده دار و جالبه و گناهی هم نمی کنید. یا از خاطرات اردو ها یا سفر های به نقاط مختلف یا کلاه هایی که سرشون رفته و دیگران می شنوند و عبرت می گیرند.یا معلمایی که داشتن و ماجراهای خنده دار سر کلاس. معما طرح کردن هم گاهی جالبه.به شرطی که خیلی سخت نباشه مهمونی بشه کلاس ریاضی. بالاخره حضور افراد صالح در جمع های دیگه می تونه خودش تبلیغ دین باشه.به خصوص با واکنش هاتون تبلیغ عملی دین رو بکنید.و از این حرفا... اللهم عجل لولیک الفرج

آزاده

سلام با این مطالب به روزم: آمریکا بايد با صداي بلندتري «غلط كردم» خود را اعلام كند وقتی که ماه از پشت ابر بیرون بیاد!! تحریم قلاده های طلا ازسوی ضدانقلاب+عکس افشاگری پرستو صالحی ازفساداخلاقی درسینما تعطیلی‌مرکزتفریحی‌به‌علت بی‌حجابی+عکس اس ام اس هایی به مناسبت ایام فاطمیه اعتراض به بي‌حجابي درساحل بوشهر+تصاوير عکس: جنازه خشك شده روی گنبد حرم پیامبر (ص)- مسجد النبی سقای تشنه منتظر حضور گرم شما ونظراتتون هستم. یاعلی